NUMER BIEŻĄCY
Drodzy Czytelnicy!
Jak każdego roku o tej porze towarzyszy nam wielkie ożywienie i krzątanina związane z przygotowaniami czynionymi zgodnie z wielowiekową tradycją na powitanie świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywane są świąteczne potrawy, a jednocześnie nasi najbliżsi i my sami oczekujemy ciekawych upominków pod choinką. Czy jednak te szczególne dni w tradycji chrześcijańskiej budzą w obecnych czasach tyle pozytywnych emocji, jakich doświadczaliśmy jako pokolenie 50-latków w naszej młodości? Otóż z przykrością należy stwierdzić, że nie, a to za sprawą ogromnego tempa dnia codziennego, obfitującego w niekończące się sytuacje stresowe. Do tego dochodzi wszechobecna komercja ze swoimi "atrakcyjnymi" promocjami, często wręcz wmuszająca dokonywanie zakupów rzeczy niepotrzebnych. Ta wszechobecna presja, czasami przybierająca formę swoistej agresji, tworzy atmosferę przytłoczenia, daleką od możliwości udziału w odnowie duchowej. Coraz częściej w rozmowach pojawia się stwierdzenie, aby te świąteczne dni szybko minęły, aby móc rychło wrócić do codziennego rytmu życia. Może to konsekwencja życia w zmieniającym się wokół nas świecie, niestety coraz mniej dla nas przyjaznym. Może jednak uda się Państwu odtworzyć klimat świątecznej krzątaniny naszych mam i babć pamiętany z lat młodości, wspólnego kolędowania i rozmów, słowem ciepłą rodzinną atmosferę, czego i sobie i wszystkim naszym Czytelnikom życzę. Pora jednak przejść do omówienia treści tego ostatniego w bieżącym roku numeru "TCHK".
Otwiera go trzecia część artykułu Kamila śmierciewa, Dariusza Butrymowicza i Jarosława Karwackiego poświęconego analizie obiegów termodynamicznych strumienicowych urządzeń chłodniczych. Przedstawiono w nim dostępne w literaturze metody modelowania i analizowania obiegów termodynamicznych urządzeń strumienicowych, oparte na równaniach bilansowych masy, pędu i energii. Główną uwagę skierowano na solarne urządzenia klimatyzacyjne. Zaprezentowano własną propozycję analizowania obiegu polegającą na stworzeniu charakterystyki instalacji oraz własnej charakterystyki strumienicy i wyznaczeniu punktu pracy urządzenia. W końcowej części publikacji przedstawiono przykładowe wyniki obliczeń dla obiegu urządzenia strumienicowego pracującego z czynnikiem R 123. W części pierwszej artykułu ("TCHK", nr 9/2008, s.360) scharakteryzowano problem modelowania obiegów strumienicowych, skupiając się na najprostszym chłodniczym obiegu strumienicowym, w którym czynnikiem napędowym jest para. Przedstawiono model takiego obiegu ze strumienicą, w której mieszanie ma charakter izobaryczny. W części drugiej ("TCHK", nr 10/2008, s.408) przedstawiona została metoda wyznaczania parametrów czynnika opuszczającego strumienicę oraz współczynnik zasysania U przy jednoczesnym mieszaniu i sprężaniu czynników. Część trzecia zawiera propozycję modelu obiegu opracowanego przez autorów, a jego istotą jest rozdzielenie układu i odseparowanie zależności czysto termodynamicznych od parametrów charakteryzujących pracę strumienicy. Na podstawie tego modelu opracowano przykładowe charakterystyki urządzenia, w którym jako płyn roboczy przyjęto wspomniany czynnik R 123. Autorami drugiej publikacji są Marek F. Jaskólski i Dariusz Mikielewicz, a jej tematem są badania urządzeń wentylacyjno- klimatyzacyjnych wykorzystujących adsorpcyjne osuszanie powietrza. W artykule przedstawiono wybrane wyniki prac związanych z ograniczeniem zużycia energii w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz doskonaleniem metod obliczania
procesów wymiany ciepła i masy realizowanych w nowoczesnych urządzeniach stosowanych w klimatyzacji. Gro uwagi poświęcono urządzeniom adsorpcyjnym, zarówno w aspekcie badań teoretycznych, jak i doświadczalnych zachodzących w nich procesów obróbki cieplno wilgotnościowej powietrza, a w szczególności pracujących w układach hybrydowych. Autorzy prezentują własne wyniki badań urządzenia klimatyzacyjnego pracującego w systemie monowalentnym oraz biwalentnym.
Z kolei Julita Zarzycka podjęła niezwykle interesujący temat wykorzystania klasycznej pompy ciepła w warunkach letnich do chłodzenia pomieszczeń dla zapewnienia w nich wymaganego przez użytkowników komfortu termicznego. Realizacja tego zamierzenia poprzez wykorzystanie niskotemperaturowego systemu rozprowadzenia ciepła w budynku może mieć charakter chłodzenia pasywnego, przez wykorzystanie do zamierzonego celu bezpośrednio chłodu np. gruntu. W tym przypadku nie zużywa się energii na pracę sprężarki. Inną możliwością jest realizacja tzw. chłodzenia aktywnego przy użyciu klimakonwektorów, jednak w tym przypadku należy się liczyć m. innymi z hałasem wywołanym pracą tych urządzeń. W artykule podjęto również problem chłodzenia przestrzeni o dużych kubaturach, takich jak np. centra handlowe, w których można z powodzeniem zastosować kilka pomp ciepła połączonych w jedną pętlę grzewczo-chłodniczą. W dalszej części publikujemy niezwykle interesujące uwagi Jerzego Pogorzelskiego dotyczące rozwiązań technicznych stosowanych w tunelach zamrażalniczych, a przeznaczonych do ich mycia. Uwagi te, w niektórych przypadkach bardzo krytyczne, oparte są na wieloletnim doświadczeniu autora w użytkowaniu takich urządzeń. Materiał ten gorąco polecam zarówno projektantom, jak i producentom tuneli zamrażalniczych, aby zwrócili uwagę na zawarte w nim sugestie.
Tym razem bogaty jest dział materiałów o charakterze informacyjnym, a otwiera go interesujący artykuł Adama Barylskiego, poświęcony naszemu wybitnemu na skalę światową rodakowi, Tadeuszomi Sendzimirowi, znakomitemu wynalazcy, przede wszystkim walcarek do blach cienkich, ale również szeregu innych urządzeń. Warto poznać sylwetkę i dorobek jednego z najwybitniejszych polskich mechaników, a okazją przypomnienia jest zbliżająca się 20. rocznica jego śmierci. W przyszłym roku przypada 100. rocznica powstania Międzynarodowego Towarzystwa Chłodniczego, które w roku 1920 przekształciło się w Międzynarodowy Instytut Chłodnictwa. W nawiązaniu do tej okrągłej rocznicy Marek Michniewicz omawia udział Polski w pracach Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa od momentu powołania tej organizacji do życia. Warto zauważyć, że Rzeczpospolita Polska znalazła się wśród 43 państw, które jako pierwsze podpisały jej statut. W dalszej części przedstawiony został aktywny udział przedstawicieli naszego kraju w kolejnych kongresach, a także wymienione osoby, które otrzymały nagrody Instytutu, a byli to: A. Paliwoda, W. Kamiński, a także przebywający na stałe za granicą nasi rodacy: S. Augustynowicz, J. Bartosiewicz, P. Domanski i A. Stery. Z kolei Waldemar Targański przygotował krótką relację z XX jubileuszowego Zjazdu Termodynamików, który odbył się na Politechnice Wrocławskiej w pierwszym tygodniu września br.
Dochowując przyjętej na naszych łamach tradycji, prezentujemy fotoreportaż wraz z wykazem osób, które w ostatnim okresie uzyskały świadectwo Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej oraz osób uczestniczących w szkoleniach amoniakalnych. Wreszcie w dziale materiałów sponsorowanych zamieściliśmy informację o nowym sterowniku EC3-332 firmy Alco Controls, przeznaczonym do komór chłodniczych z parownikami zasilanymi za pomocą elektronicznych zaworów rozprężnych. Z kolei Jolanta Kowal i Mariusz Parchański prezentują systemy monitoringu i rejestracji firmy ELIWELL adresowane zarówno do małych sieci handlowych, jak i w wersji rozwiniętej do rozbudowanych sieci komercyjnych. Autorzy reprezentują firmę AVICOLD, polskiego przedstawiciela firmy Eliwell.
Jestem przekonany, że zarówno różnorodność tematyczna prezentowanych w tym zeszycie artykułów o charakterze problemowym, a także spora ilość materiałów informacyjnych będzie ciekawą, a w wielu przypadkach również użyteczną lekturą, czego oczywiście życzymy wszystkim naszym stałym i okazjonalnym Czytelnikom.
Z okazji zbliżającego się Nowego Roku wszystkim naszym współpracownikom i sympatykom życzymy realizacji planów i zamierzeń zarówno na niwie działalności zawodowej, jak i w życiu prywatnym, słowem aby rok 2009 był dla nas wszystkich udanym doświadczeniem życiowym. Tradycyjnie szersze podsumowanie naszego tegorocznego dorobku przedstawimy w numerze 1/2009, tam też podzielimy się planami i zamierzeniami w nadchodzącym roku.
|