W NUMERZE 12(154)/2008

 

501 Artykuł wstępny
PODSTAWY TEORETYCZNE
502 Kamil śMIERCIEW, Dariusz BUTRYMOWICZ, Jarosław KARWACKI Analiza obiegów termodynamicznych urządzeń strumienicowych. Część 3.
W artykule przedstawiono dostępne w literaturze metody modelowania i analizowania obiegów termodynamicznych urządzeń strumienicowych, oparte na równaniach bilansowych masy, pędu i energii. Główną uwagę skierowano na solarne urządzenia klimatyzacyjne. Zaprezentowano własną propozycję analizowania obiegu polegającą na stworzeniu charakterystyki instalacji oraz własnej charakterystyki strumienicy i wyznaczeniu punktu pracy urządzenia. W końcowej części publikacji przedstawiono przykładowe wyniki obliczeń dla obiegu urządzenia strumienicowego pracującego z czynnikiem R 123. W części pierwszej artykułu ("TCHK", nr 9/2008, s.360) scharakteryzowano problem modelowania obiegów strumienicowych, skupiając się na najprostszym chłodniczym obiegu strumienicowym, w którym czynnikiem napędowym jest para. Przedstawiono model takiego obiegu ze strumienicą, w której mieszanie ma charakter izobaryczny. W części drugiej ("TCHK", nr 10/2008, s.408) przedstawiona została metoda wyznaczania parametrów czynnika opuszczającego strumienicę oraz współczynnik zasysania U przy jednoczesnym mieszaniu i sprężaniu czynników. Część trzecia zawiera propozycję modelu obiegu opracowaną przez autorów, a jej istotą jest rozdzielenie układu i odseparowanie zależności czysto termodynamicznych od parametrów charakteryzujących pracę strumienicy. Na podstawie tego modelu opracowano przykładowe charakterystyki urządzenia, w którym jako płyn roboczy przyjęto czynnik R 123.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
509 Marek F. JASKÓLSKI, Dariusz MIKIELEWICZ Badania urządzeń wentylacyjno- klimatyzacyjnych wykorzystujących adsorpcyjne osuszanie powietrza.
W artykule przedstawiono wybrane wyniki prac związanych z ograniczeniem zużycia energii w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz doskonaleniem metod obliczania procesów wymiany ciepła i masy realizowanych w nowoczesnych urządzeniach stosowanych w klimatyzacji. Gro uwagi poświęcono urządzeniom adsorpcyjnym, zarówno w aspekcie badań teoretycznych, jak i doświadczalnych zachodzących w nich procesów obróbki cieplno - wilgotnościowej powietrza, a w szczególności pracujących w układach hybrydowych. Autorzy prezentują własne wyniki badań urządzenia klimatyzacyjnego pracującego w systemie monowalentnym oraz biwalentnym ( hybrydowym ).
POMPY CIEPŁA
513 Julita ZARZYCKA Pompa ciepła na straży komfortu termicznego również latem.
W artykule autorka podejmuje temat wykorzystania pompy ciepła współpracującej z niskotemperaturowym systemem rozprowadzenia ciepła w budynku do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Realizacja tego zamierzenia może mieć charakter chłodzenia pasywnego, poprzez wykorzystanie do zamierzonego celu bezpośrednio chłodu wody lub gruntu. W tym przypadku nie zużywa się energii na pracę sprężarki. Inną możliwością jest realizacja tzw. chłodzenia aktywnego przy użyciu klimakonwektorów, jednak w tym przypadku należy się liczyć m. innymi z hałasem wywołanym pracą tych urządzeń. W artykule podjęto również problem chłodzenia przestrzeni o dużych kubaturach, takich jak np. centra handlowe, w których można z powodzeniem zastosować kilka pomp ciepła połączonych w jedną pętlę grzewczo-chłodniczą.
EKSPLOATACJA
518 Jerzy POGORZELSKI Krytycznie o systemach mycia tuneli zamrażalniczych.
INORMACJE OGÓLNE
520 Adam BARYLSKI Tadeusz Sendzimir ( 1894 - 1989 ). Życie i twórczość wybitnego wynalazcy.
524 Marek MICHNIEWICZ Działalność Polski na forum Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa.
Autor omawia udział Polski w pracach Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa od momentu powołania tej organizacji do życia. Organizacja ta powstała w roku 1920, a Rzeczpospolita Polska znalazła się wśród 43 państw, które jako pierwsze podpisały jej statut. W dalszej części przedstawiony został aktywny udział przedstawicieli naszego kraju w kolejnych kongresach, a także wymienione osoby, które otrzymały nagrody Instytutu, a byli to: A. Paliwoda, W. Kamiński, a także przebywający na stałe za granicą nasi rodacy: S. Augustynowicz, J. Bartosiewicz, P. Domanski i A. Stery.
528 Waldemar TARGAŃSKI XX Jubileuszowy Zjazd Termodynamików we Wrocławiu.
530 Danfoss Technologie dla ochrony klimatu na COP14.
531 Informacja firmy DuPont W największej na świecie walcowni aluminium ...
533 Aneta KUźMIŃSKA Specjalistyczne Targi Elektrotechniki, Techniki Sanitarnej i Grzewczej oraz Klimatyzacji GET Nord w Hamburgu.
534 Kolejne szkolenia i świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym Politechniki Gdańskiej.
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
539 EMERSON EC3 - 332 nowy sterownik do komór chłodniczych z elektronicznym wtryskiem czynnika.
545 Jolanta KOWAL, Mariusz PARCHAŃSKI (AVICOLD) Systemy monitoringu i rejestracji ELIWELL.
GDZIE I JAK
550 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej